Analytics/AdWords – rozwiązywanie problemów, cz. 2
wtorek, 4 maja 2010

W poprzednim poście omówiliśmy rozwiązywanie problemów dotyczących łączenia kont AdWords i Analytics oraz braku danych. Dziś pokażemy, jak rozwiązywać problemy dotyczące niezidentyfikowanych danych ("not set"), brakujących statystyk AdWords, e-commerce, a także automatycznego i ręcznego tagowania.
Google Analytics rejestruje dane dotyczące użytkowników i importuje dane AdWords dotyczące kliknięć i wyświetleń, ale nie widzę żadnych odwiedzin związanych z AdWords.
Najpierw należy sprawdzić, czy konta Analytics i AdWords są prawidłowo połączone (zob. poprzedni post). Należy także włączyć opcję automatycznego tagowania w koncie AdWords lub otagować reklamy ręcznie, tak aby użytkownicy klikający reklamy AdWords byli prawidłowo odnotowywani w Analytics. Jeśli zdecydujecie się tagować reklamy samodzielnie, możecie użyć narzędzia do budowania adresów URL dostępnego bezpłatnie w Centrum pomocy Analytics. Przypominamy, że opcji automatycznego i ręcznego tagowania nie należy stosować jednocześnie. Może to być źródłem problemów lub nieprawidłowych danych w Analytics. Jeśli wszystko jest w porządku, przejdźcie do kolejnych akapitów.
W przypadku automatycznego lub ręcznego tagowania docelowych adresów URL mogą wystąpić następujące problemy:
- Przekierowanie na stronie docelowej: docelowy adres URL AdWords prowadzi do strony docelowej, na której następuje przekierowanie. W trakcie przekierowania parametr śledzenia (gclid) jest często ignorowany lub usuwany. Efektem tego są niedokładności w śledzeniu kampanii. Ogólnie chodzi o to, że odpowiednie odwiedziny nie są przypisywane do kampanii AdWords. Raporty Analytics zawierają tylko niezidentyfikowane dane ("not set") lub identyfikują odwiedziny jako pochodzące z „bezpłatnych wyników wyszukiwania”, „witryny odsyłającej” lub ruchu „bezpośredniego”. W takim przypadku najłatwiej jest zmienić docelowy adres URL w koncie AdWords. Wystarczy użyć ostatecznego adresu URL (tego, do którego prowadzi przekierowanie) jako adresu docelowego. Można także przekazać dalej parametry śledzenia gclid w adresie URL. Należy o to poprosić webmastera.
- Parametry śledzenia powodują błędy serwera: niewielki odsetek docelowych adresów URL nie akceptuje dodatkowych parametrów adresu URL z powodu ustawień serwera. W wyniku tego parametr śledzenia gclid może generować stronę błędu. Aby sprawdzić, czy reklamy działają zgodnie z Waszymi intencjami, wykonajcie następujące czynności: znajdźcie swoją reklamę w witrynie Google, a następnie kliknijcie ją (pamiętajcie, że Wasze konto AdWords zostanie obciążone za to kliknięcie). Możecie także wykonać instrukcje podane w tym artykule Centrum pomocy, aby wykonać bezpłatny test. Jeśli reklama prowadzi do witryny bez żadnych komunikatów o błędzie i jeśli adres URL widoczny na pasku adresu przeglądarki zawiera parametr śledzenia „gclid”, wszystko jest w porządku. W razie wystąpienia problemów, przeczytajcie wspomniany wyżej artykuł z Centrum pomocy.
Jeśli prowadzicie sklep online i śledzicie sprzedaż za pomocą kodu e-commerce Analytics, sprzedaż może być przypisywana niekiedy źródłom „bezpośrednim” lub „odsyłającym” (w wielu przypadkach jest to Wasza witryna). Dzieje się tak zazwyczaj wówczas, gdy procedura kupna odbywa się w subdomenie witryny lub jest obsługiwana przez zewnętrzną firmę. Zapoznajcie się z artykułem „Jak śledzić koszyk firmy zewnętrznej za pomocą Google Analytics?”, aby dowiedzieć się, jak dostosować kod Analytics w celu prawidłowego śledzenia i przypisywania transakcji.
Mamy nadzieję, że to podsumowanie zawiera wystarczająco dużo informacji na temat rozwiązywania najczęstszych problemów dotyczących Google Analytics. Więcej informacji na temat Analytics możecie znaleźć w Centrum pomocy Analytics oraz w części Forum AdWords poświęconej usłudze Analytics.
Brak komentarzy :
Prześlij komentarz