Wszystko o AdWords
Oficjalny polski blog o AdWords
Ratunku, konkurencja nas wyklikuje!
czwartek, 5 sierpnia 2010
Jeden z koszmarów niewielkiej firmy reklamującej się przy użyciu Google AdWords - nasze reklamy mają niski współczynnik klikalności (a co za tym idzie niski Wynik Jakości), a klienci, którzy już wejdą na naszą stronę bardzo szybko ją opuszczają. Szukamy racjonalnych wyjaśnień sytuacji... z pewnością wyklikuje nas konkurencja!
Teoria ta, choć brzmi bardzo atrakcyjnie, z reguły okazuje się z gruntu fałszywa. W żywotnym interesie firmy Google leży
zapewnienie najwyższej jakości kliknięć
, w związku z tym stosujemy wieloetapową kombinację najnowocześniejszych algorytmów wykrywających i zapobiegających tego typu strategiom.
Rachunek sumienia
Odrzucając teorię spiskową możemy wreszcie świeżym okiem spojrzeć na swoje konto AdWords i stronę docelową. Niski współczynnik CTR wskazuje zazwyczaj na problem z jakością reklam i/lub ich dopasowaniem do konkretnego hasła. Jeśli Wasza firma zajmuje się sprzedażą akcesoriów piłkarskich, klasycznym przykładem może być słowo kluczowe "piłka". Jasne, część ludzi wpisujących takie słowo kluczowe chciałoby kupić skórzany przedmiot służący do kopania. Jednak prawdopodobnie większość zechce przeczytać nowinki dotyczące świata futbolu, obejrzeć na portalu YouTube najpiękniejsze gole ostatnich mistrzostw, kupić piłkę lekarską... Część z kolei potrzebuje przepiłować metalowy pręt. Słowo "piłka" okazuje się nagle bardzo (zbyt bardzo) pojemne.
Żeby temu zaradzić, spróbujmy usunąć te ogólne słowa kluczowe i lepiej doprecyzować profil naszej działalności. Jakie piłki sprzedajemy? Gdzie je sprzedajemy? Za ile? Pytania te pozwolą nam
dostosować odpowiednio słowa kluczowe
,
teksty reklamy
(ceny w tekstach reklam sprawdzają się znakomicie!) i kierowanie kampanii. Z kompletnej listy słów kluczowych wyłoni się prawdopodobnie kilka obszarów. Sprzedajemy przykładowo piłki do piłki nożnej, rugby, piłki gimnastyczne i piłki lekarskie.
Pogrupujmy je w grupy reklam
. W ten sposób zapewniamy sobie najwyższy możliwy CTR i Wynik Jakości. Nasze kliknięcia staną się bardziej wartościowe (klienci bardziej zainteresowani produktem), a ceny mogą spaść.
Terapia witryny
Wielu z nas chętnie spoczęłoby już na laurach. A to jednak dopiero połowa sukcesu. Warto pamiętać, że Google kieruje do naszej strony ruch, ale to już od nas zależy, co z tym ruchem zrobimy. Musimy więc spojrzeć krytycznym okiem na własną stronę. W internecie obowiązuje zasada - jak Cię widzą, tak Cię piszą, klikają i kupują. Możemy produkować najlepsze piłki świata, ale jeśli nasza strona trąci myszką, nie wzbudza zaufania lub nie odpowiada podstawowym instynktom estetycznym nowoczesnych odbiorców, żaden Wynik Jakości ani CTR nie pomoże.
Ponieważ często nasza strona jest naszym ukochanym dzieckiem, na którym zamieszczamy przemyślenia prezesa i zdjęcia z imprez firmowych, warto czasem o poradę poprosić kogoś doświadczonego z zewnątrz, kto będzie w stanie krytycznym okiem spojrzeć na zawartość i stylistykę strony. Patrząc na obecną stronę odpowiedzieć trzeba na następujące pytania:
czy strona dobrze obejmuje wszystkie aspekty naszej działalności, które chcielibyśmy zareklamować przez AdWords?
czy nawigacja po stronie jest prosta - czy klientowi łatwo jest wykonać czynność, której byśmy od niego oczekiwali?
czy szata graficzna lub interfejs nie odstrasza użytkownika kolorami, źle dobraną czcionką, nienowoczesnym wyglądem?
czy strona nie eksponuje informacji nierelewantnej z punktu widzenia odwiedzającego ją użytkownika (podpowiedź - to zdjęcie ze śmieszną miną prezesa podczas ostaniej konferencji powinno na stronie znaleźć się najgłębiej lub wcale:)?
Wiele w tej materii zdziałamy przy użyciu zdrowego rozsądku i szczypty krytycyzmu. W reszcie pomóc może nam analiza danych statystycznych generowanych chociażby przez program
Google Analytics
.
W momencie, gdy nasza strona poddana już została konstruktywnej krytyce i podjęty został odpowiedni plan naprawczy, musimy zsynchronizować naszą "nową" stronę z kontem AdWords - grupy reklam powinny prowadzić bezpośrednio do odpowiadających im tematycznie podstron. Jeśli któraś z naszych reklam prowadzi do strony startowej, prawdopodobnie problem nadal istnieje. Po ukończeniu powyższej procedury możemy sobie pogratulować dobrej roboty, po czym przejść do nigdy niekończącej się trzeciej fazy - monitorowania i optymalizacji. Dane z narzędzi analitycznych mogą powiedzieć nam, które części wiryny nadal wydają się klientom nieatrakcyjne. Narzędzia takie jak
Optymalizator Witryny
pomogą nam z kolei ten problem rozwiązać.
Z szerszej perspektywy...
Pamiętajmy, że sukces w reklamie internetowej to nie bezpośrednia funkcja pieniędzy wydanych w programie AdWords. Często przeznaczenie części budżetu reklamowego na poprawę samej strony i struktury konta AdWords może w większej mierze przełożyć się na sprzedaż i ogólny zwrot z inwestycji. Myśląc o reklamie w programie AdWords warto spojrzeć z szerszej perspektywy - budżety reklamowe i ceny za kliknięcie to tylko jedne z wielu elementów w tym równaniu. Powodzenia!
Napisane przez Marcin Wyszyński, AdWords Account Strategist
Brak komentarzy :
Prześlij komentarz
Etykiety
AdSense
10
AdWords dla początkujących
21
aktualizacje
41
Analytics
19
aplikacja
2
Aplikacje mobilne
10
Budżet
1
CPE
1
Edytor AdWords
2
Eksperymenty
1
Forum pomocy AdWords
19
Gmail
2
Google +
3
Google Analytics
2
Google dla agencji
30
Google Partners
1
Google Zakupy
2
GSP
1
I/O
1
Inne
86
Internetowa Rewolucja
3
Kampania produktowa
5
kampanie rozszerzone
25
Klinika AdWords
2
Komórki
2
Lightbox
1
Merchant Center
5
Mity AdWords
9
mobile
2
Narzędzia
88
opinie konsumenckie
1
Optymalizacja
128
Optymalizacja dla początkujących
10
Płatności
2
Porady ekspertów
7
Projektowanie witryn
10
Raportowanie i analizy
6
Reklama dynamiczna
1
Reklama mobilna
9
Reklama na portalu YouTube
12
Reklama wideo
3
Reklamy na telefon komórkowy
36
reklamy z listą produktów
9
Remarketing
9
Remarketing dynamiczny
1
rozszerzenia reklam
1
Sieć partnerska
15
Sieć reklamowa
49
Strategie ustalania stawek
2
Szkolenia
10
Szkolenia internetowe
25
Śledzenie konwersji
11
Zaawansowany remarketing
5
Zakupy Google
11
Archiwum
2017
wrz
sie
cze
maj
kwi
mar
lut
sty
2016
gru
lis
wrz
sie
lip
maj
kwi
mar
lut
sty
2015
gru
lis
paź
wrz
sie
lip
cze
maj
kwi
mar
lut
2014
gru
lis
paź
sie
lip
cze
maj
kwi
mar
lut
sty
2013
gru
lis
paź
wrz
sie
lip
cze
maj
kwi
mar
lut
sty
2012
gru
lis
wrz
sie
lip
cze
maj
kwi
mar
lut
sty
2011
gru
lis
paź
wrz
sie
lip
cze
maj
kwi
mar
lut
sty
2010
gru
lis
paź
wrz
sie
lip
cze
maj
kwi
mar
lut
Feed
Przydatne linki
Google Moja Firma
Google Merchant Center
Google Partners
Google Analytics
Google Apps for Work
Think with Google
Potrzebujesz pomocy?
Forum Reklamodawców Google
Centrum Pomocy AdWords
Centrum Pomocy Merchant Center
Centrum Pomocy Analytics
Skontaktuj się z nami
Wyraź opinię na naszych
forach produktowych
.
Brak komentarzy :
Prześlij komentarz