Wszystko o AdWords
Oficjalny polski blog o AdWords
Od czego zacząć optymalizację kampanii czyli udział w wyświetleniach
czwartek, 16 września 2010
Kilka tygodni temu przedstawiliśmy na naszym blogu
posty
przygotowane przez naszych gości z agencji marketingu online w Lipsku. Poprosiliśmy również o kontakt polskie agencje lub osoby piszące blogi poświęcone AdWords, które chciałaby się podzielić swoją wiedzą na łamach naszego bloga. Dzisiaj publikujemy pierwszy post przygotowany przez Przemysława Modrzewskiego, który prowadzi blog
marketinglab.pl
oraz jest jednym z prowadzących
Szkolenia z reklamy Google
.
Publikując wpisy na moim blogu dostaję sporo pytań związanych z różnymi aspektami prowadzenia i optymalizacji kampanii Google AdWords. Jednym z częstszych pytań jest to, od czego zacząć optymalizację kampanii, gdzie skierować swoje działania na początku i jaki raport jest najważniejszy. Cały proces optymalizacji kampanii bywa złożony jeśli kampania jest bardzo rozbudowana lub od początku została nieprawidłowo stworzona. Zagadnieniu optymalizacji i prawidłowemu zarządzaniu kampanią poświęcam też większość czasu na moich szkoleniach z Google AdWords. Zatem od czego zacząć optymalizację? Od zbadania bieżącej sytuacji…
Analiza
Pierwszym krokiem optymalizacyjnym powinna zawsze być analiza bieżącej sytuacji. To oczywiste, ale operujemy na wielu danych takich jak CTR, wskaźnik konwersji, Wynik Jakości, budżet i wiele innych. Czasem może to utrudniać rozeznanie od czego zacząć i gdzie leży główny powód, dla którego usiedliśmy do optymalizacji.
Jedną z dobrych praktyk jest skorzystanie z raportu Udziału w wyświetleniach. Raport ten do niedawna ukryty był w czeluściach zaawansowanych ustawień raportu skuteczności kampanii, ale od czasu wprowadzenia nowego interfejsu zajmuje ważne miejsce w kolumnach z danymi obok takich ważnych danych, jak liczba kliknięć, konwersji, CTR, śr. CPC i innych na poziomie widoku konta. Jak możemy zobaczyć te kolumny wyjaśnię na końcu artykułu.
Udział w wyświetleniach (IS) – co to takiego?
W uproszczeniu, dane widoczne w kolumnach dotyczące udziału w wyświetleniach mówią nam, jak wykorzystujemy potencjał naszej kampanii i gdzie leży problem jeśli ten potencjał jest nie wykorzystywany.
W widocznym powyżej przykładzie widzimy, że udział dla jednej z kampanii wynosi 27,15%. Oznacza to, że nasza kampania wykorzystuje tylko jedną czwartą swoich wszystkich możliwości jeśli chodzi o wyświetlenia. Tym samym kampania ma jeszcze ogromne, niewykorzystane zasoby do zagospodarowania.
Taki stan rzeczy wyjaśniają dwie kolejne dane w dwóch kolejnych kolumnach, które mówią nam, że 18,18% możliwości wyświetleń tracimy z powodu zbyt niskiego budżetu. W takiej sytuacji widać, że jeśli podnieślibyśmy budżet, moglibyśmy natychmiast zoptymalizować naszą kampanię i poprawić jej wyniki o nawet kilkanaście procent. Mówimy tu oczywiście o wyświetleniach, ale bez nich nie będzie kliknięć ani, co najważniejsze, konwersji.
Kolejna kolumna mówi nam o kolejnej przyczynie słabego wykorzystania możliwości kampanii. Udział w wyświetleniach (pozycja) mówi nam, ile szans na wyświetlenia reklam tracimy z powodu niskiego rankingu reklamy. Jak wiemy ranking reklamy, od którego zależy pozycja naszych linków sponsorowanych, zależny jest od dwóch zmiennych: max. CPC oraz wyniku Jakości.
Zatem kolumna trzecia jasno mówi nam, że tracimy ponad połowę potencjału kampanii z powodu albo zbyt niskich stawek maksymalnych za kliknięcia albo z powodu słabego Wyniku Jakości. Często oczywiście jest tak, że obie te zmienne wymagają poprawy w celu podniesienia rankingu reklamy.
Ta informacja od razu daje jasną informację, ile mamy jeszcze możliwości poprawy kampanii. W tym przypadku możemy poprawić ją prawie dwukrotnie pracując nad Rankingiem reklam!
Ponieważ ranking reklamy jest wynikiem mnożenia dwóch zmiennych, możemy natychmiast poprawić udział w wyświetleniach poprzez zwiększenie stawek max. CPC. Trzeba jednak pamiętać zawsze, że pracując nad Wynikiem Jakości jednocześnie potęgujemy poprawę Rankingu reklam. Praca nad wynikiem Jakości jest kluczowym, długofalowym działaniem poprawiającym nie tylko udział w wyświetleniach, ale także zmniejszającym rzeczywisty koszt za kliknięcie i poprawiającym naszą pozycję względem innych reklamodawców.
Kilka słów wyjaśnienia dotyczącego obliczenia udziału w wyświetleniach
Nasz udział w wyświetleniach obliczany jest na podstawie wszystkich naszych słów kluczowych, ich ustawionych dopasowań, zasięgu naszej kampanii (kampania na cały kraj czy na konkretny region) i innych ustawień, np. harmonogramu wyświetlania reklam. W ten sposób obliczany jest potencjał naszej kampanii szacujący ile maksymalnie jesteśmy w stanie osiągnać wyświetleń reklamy przy danych ustawieniach jeśli żadne inne czynniki takie jak budżet czy Ranking nie byłby przeszkodą.
Do czego jeszcze można wykorzystać te dane?
Dzięki danym możemy zbadać stosunek utraconych wyświetleń spowodowanych rankingiem reklam i potencjalnego wzrostu kosztów za kliknięcie związanego z podniesieniem pozycji.
Dane o udziale w wyświetleniach także mówią nam wprost, jakie mamy jeszcze pole do popisu w optymalizacji kampanii, czy może osiągnęliśmy już prawie wszystko co się dało.
Jak poprawić udział w wyświetleniach?
Tak jak napisałem wyżej, udział obliczany jest na podstawie naszych ustawień (100% przy idealnych warunkach). Dokonując zmian w ustawieniach możemy znacznie wpłynąć na wyniki udziału w wyświetleniach. Na przykład zwiększając budżet, wykorzystując dopasowania słów kluczowych do lepszego zarządzania wyświetlaniem reklam, zwiększając stawkę max. CPC oraz pracując nad Wynikiem Jakości.
Jak aktywować dane o wyświetleniach?
W widoku najwyższego szczebla, w którym widzimy wszystkie dane naszej kampanii, wybieramy kolumny danych dotyczące udziału w wyświetlaniach. Kolumny widoczne będą tylko w tym widoku, oznacza to, że nie zobaczymy ich, jeśli wejdziemy w konkretną kampanię czy grupę reklam.
Podsumowanie
Raport dotyczący Udziału w wyświetleniach jest bardzo niedoceniany i rzadko wykorzystywany. Bardzo często osoby korzystające z AdWords nawet kilka lat dowiadują się o jego istnieniu i potencjale dopiero na szkoleniach AdWords, które mam przyjemność prowadzić w partnerskim programie szkoleniowym z firmą Google –
AdWords Seminar Leader
.
Mam nadzieję, że raport stanie się bardziej popularny po tym artykule:)
Więcej na temat udziału w wyświetleniach w
Centrum pomocy Adwords
.
Napisane przez naszego gościa - Przemysława Modrzewskiego
PS. Czy reprezentujecie agencję AdWords lub piszecie blog poświęcony AdWords? Czy chcecie zostać gościem bloga Wszystko o AdWords i opublikować tu post? Jeśli tak, zachęcamy do skorzystania z
formularza
kontaktowego w celu przesłania sugestii.
Pamiętajcie, że w każdej chwili możecie bezpłatnie przystąpić do programu
Google dla agencji
i już dziś zacząć korzystać z darmowych szkoleń i materiałów promocyjnych dla klientów.
Brak komentarzy :
Prześlij komentarz
Etykiety
AdSense
10
AdWords dla początkujących
21
aktualizacje
41
Analytics
19
aplikacja
2
Aplikacje mobilne
10
Budżet
1
CPE
1
Edytor AdWords
2
Eksperymenty
1
Forum pomocy AdWords
19
Gmail
2
Google +
3
Google Analytics
2
Google dla agencji
30
Google Partners
1
Google Zakupy
2
GSP
1
I/O
1
Inne
86
Internetowa Rewolucja
3
Kampania produktowa
5
kampanie rozszerzone
25
Klinika AdWords
2
Komórki
2
Lightbox
1
Merchant Center
5
Mity AdWords
9
mobile
2
Narzędzia
88
opinie konsumenckie
1
Optymalizacja
128
Optymalizacja dla początkujących
10
Płatności
2
Porady ekspertów
7
Projektowanie witryn
10
Raportowanie i analizy
6
Reklama dynamiczna
1
Reklama mobilna
9
Reklama na portalu YouTube
12
Reklama wideo
3
Reklamy na telefon komórkowy
36
reklamy z listą produktów
9
Remarketing
9
Remarketing dynamiczny
1
rozszerzenia reklam
1
Sieć partnerska
15
Sieć reklamowa
49
Strategie ustalania stawek
2
Szkolenia
10
Szkolenia internetowe
25
Śledzenie konwersji
11
Zaawansowany remarketing
5
Zakupy Google
11
Archiwum
2017
wrz
sie
cze
maj
kwi
mar
lut
sty
2016
gru
lis
wrz
sie
lip
maj
kwi
mar
lut
sty
2015
gru
lis
paź
wrz
sie
lip
cze
maj
kwi
mar
lut
2014
gru
lis
paź
sie
lip
cze
maj
kwi
mar
lut
sty
2013
gru
lis
paź
wrz
sie
lip
cze
maj
kwi
mar
lut
sty
2012
gru
lis
wrz
sie
lip
cze
maj
kwi
mar
lut
sty
2011
gru
lis
paź
wrz
sie
lip
cze
maj
kwi
mar
lut
sty
2010
gru
lis
paź
wrz
sie
lip
cze
maj
kwi
mar
lut
Feed
Przydatne linki
Google Moja Firma
Google Merchant Center
Google Partners
Google Analytics
Google Apps for Work
Think with Google
Potrzebujesz pomocy?
Forum Reklamodawców Google
Centrum Pomocy AdWords
Centrum Pomocy Merchant Center
Centrum Pomocy Analytics
Skontaktuj się z nami
Wyraź opinię na naszych
forach produktowych
.
Brak komentarzy :
Prześlij komentarz