Wszystko o AdWords
Oficjalny polski blog o AdWords
Z punktu widzenia agencji: obalamy mity AdWords, cz. 3
wtorek, 16 listopada 2010
Kilka tygodni temu przedstawiliśmy na naszym blogu
posty
przygotowane przez naszych gości z agencji marketingu online w Lipsku oraz przez Przemysława Modrzewskiego, który w swoim
wpisie
podzielił się wiedzą optymalizacyjną. Dzisiaj obalamy kolejne mity dotyczące AdWords z którymi w swojej pracy spotkała się Paulina Niżankowska z agencji Sointeractive oraz autorka bloga
semowy.com
.
Będąc aktywnym użytkownikiem forum Google Adwords oraz pracownikiem agencji świadczącej usługi w zakresie marketingu online często spotykam się z pytaniami, które w dużej mierze wynikają z braku wiedzy na temat systemu Adwords. Część z tych pytań to typowe mity, które mają swój początek na forach. Druga część to nieprawdziwe teorie, które wypływają ze sprzecznych informacji podawanych klientom podczas negocjacji biznesowych. Z tego względu chciałabym omówić 5 teorii, z jakimi przyszło mi się zmierzyć podczas rozmów z klientem.
Mit 1.: Niektóre agencje mają podpisaną z Google umowę, która uprawnia je do zamieszczania reklam swoich klientów na pierwszych trzech pozycjach, po lewej stronie wyników wyszukiwania.
Fakt:
Przyznam, że to jedno z ciekawszych pytań, na jakie musiałam odpowiadać klientowi. Oczywiście nie ma możliwości, aby jakakolwiek firma mogła podpisać z Google tzw. „Umowę na wyłączność w wynikach sponsorowanych”. Z reguły przywilejem bycia na najwyższych pozycjach jest dobrze zoptymalizowana kampania. Każdy użytkownik systemu Adwords, który choć raz miał możliwość uruchomienia własnej kampanii wie, że w wynikach następuje ciągła rotacja reklam, zależna od wielu czynników, m.in.: Wyniku Jakości, stawek CPC, dopasowania do zapytania. Każdy ma szansę pojawić się po lewej i po prawej stronie wyników sponsorowanych oraz, w obecnie testowanej, dolnej części strony. Podstawą są ciągły monitoring kampanii i jej optymalizacja.
Mit 2.: Reklamy na najwyższych pozycjach mają największą skuteczność, natomiast reklamy z ostatnich pozycji nie przynoszą żadnych efektów
Fakt:
Wiele razy w artykułach pojawiało się określenie „złoty trójkąt Google”, który graficznie obrazował wyniki, pozycje reklam najczęściej klikanych przez użytkowników. Z reguły jest tak, że osoba niebędąca naszym targetem pominie reklamy, nawet jeśli będą na pierwszej czy drugiej pozycji. Warto pamiętać więc o tym, aby reklamy adresowane były do konkretnych osób potencjalnie zainteresowanych naszym produktem, a treści prezentowały informacje, które skuszą do kliknięcia w reklamę. Wówczas nie ma znaczenia czy reklama będzie na pierwszej, czy na dziewiątej pozycji. Jeśli oferta będzie czytelna oraz atrakcyjna, użytkownik z niej skorzysta.
Mit 3.: Moje reklamy nie mają konkurencji, więc nie muszę płacić dużo za kliknięcie.
Fakt:
Należy zacząć od tego - jeśli dobrze przygotujemy i zoptymalizujemy kampanię to za reklamy (prawie) nigdy nie trzeba będzie płacić dużo. Wszystko zależy od konkurencyjności fraz. Gdy nasza fraza posiada małą konkurencję, mogą się zdarzyć dwa przypadki.
Przypadek I: Dobrze przygotujemy kampanię dbając o jej jakość, a tym samym reklamy pojawią się w wynikach wysoko, wykorzystując do tego 1/30 naszego budżetu.
Przypadek II: Kampania nie będzie wyświetlana w wynikach zbyt często, a stawki z każdym dniem będą rosły i pochłaniały coraz większy budżet.
Niestety drugi przypadek jest częściej spotykany. Powinniśmy sobie uświadomić, że konkurencją dla naszej frazy niekoniecznie są osoby związane z branżą. Czasem to zupełnie przypadkowe reklamy firm, które źle dopasowały słowa kluczowe i wyświetlają się pod każdym możliwym hasłem. Niestety z reguły tego typu firmy zawyżają stawki i stają się „rywalem” dla pozostałych reklamodawców. W takim przypadku warto przyjrzeć się uważniej kampanii i zadbać o jej jakość. To pozwoli na jej częstsze pojawianie się w wynikach, a tym samym lepszą klikalność. Jeśli wzrośnie współczynnik klikalności, wzrośnie CTR, a stąd już krótka droga do wysokiej pozycji i niskiego CPC.
Mit 4.: Tylko agencja świadcząca usługi SEM jest w stanie dobrze przygotować kampanię Adwords.
Fakt
: Prawdą jest, że osoby pracujące w agencjach czy firmach świadczących usługi z zakresu marketingu online mają doświadczenie w prowadzeniu kampanii Adwords, zwłaszcza, że większość z nich to osoby certyfikowane. Jednak nikt lepiej od właściciela, osoby zajmującej się rozwojem firmy, nie zna jej lepiej. Prowadząc dział marketingu zbierasz na bieżąco informacje o rynku oraz potencjalnych klientach, z jakimi budujesz relacje biznesowe. Wiesz, kto najczęściej pyta o Twoją ofertę oraz do kogo chcesz dotrzeć. Masz monitoring swojego makrootoczenia, a to podstawa do budowania skutecznej kampanii. Teraz wystarczy zapoznać się z systemem i działać dalej.
Dopiero w momencie, gdy obsługa systemu zaczyna Ci sprawiać trudność możesz zasięgnąć porady bardziej doświadczonych. Warto jednak pamiętać, że to Ty wiesz najlepiej, czego potrzebuje twoja firma i jakie ma plany rozwojowe. Ty planujesz przebieg kampanii, a agencja powinna pomóc ją jedynie zrealizować.
Mit 5.: Mając stronę w języku angielskim nie mogę reklamować jej na rynku francuskim.
Fakt:
To nieprawda. Głównym założenie podczas budowania kampanii brzmi: docieraj do użytkowników, którzy oczekują na Twoją ofertę, zrozumieją ją oraz zachęcą innych do jej odwiedzenia. Dlatego w Polsce sprawdzają się kampanie w języku polskim, we Włoszech w języku włoskim, a we Francji w języku francuskim. Warto jednak pamiętać, że zarówno w Polsce, Niemczech, Francji czy USA żyją osoby innych narodowości. Okazuje się, że w Polsce oraz we Francji bardzo duży odsetek osób poszukuje informacji w języku angielskim. Zatem jeśli zamierzamy dotrzeć do osób anglojęzycznych osiedlonych we Francji, przygotowanie takiej kampanii będzie idealnym pomysłem.
Istnieje oczywiście druga strona medalu, czyli jakość takiej kampanii. Otóż, jeśli reklamy, słowa kluczowe zostaną przygotowane zgodnie z tym, co znajduje się w ofercie, nie ucierpi jakość kampanii. Dodatkowo zawsze można przygotować wersje francuską i angielską. Podstawa to zbadanie rynku i zorientowanie się, na co można sobie pozwolić. Jak? Najprościej w statystykach strony. Jeśli witryna notuje sporą ilość wejść z regionów Francji, a słowa kluczowe przybierają postać zarówno francuską, jak i angielską nie ma wątpliwości, że rynek przyjmie taką kampanię.
To tylko pięć z dziesiątek pytań, jakie co dzień pojawiają się na forach. Widać w użytkownikach chęć zdobywania i poszerzania wiedzy na temat tego narzędzia. Jednak efektem ubocznym jest wciąż rosnąca liczba mitów, które wprowadzają w błąd i dezorientują.
Napisane przez naszego gościa, Paulinę Niżankowską
PS. Czy reprezentujecie agencję AdWords lub piszecie blog poświęcony AdWords? Czy chcecie zostać gościem bloga Wszystko o AdWords i opublikować tu post? Jeśli tak, zachęcamy do skorzystania z
formularza kontaktowego
w celu przesłania sugestii.
Pamiętajcie, że w każdej chwili możecie bezpłatnie przystąpić do programu
Google dla agencji
i już dziś zacząć korzystać z darmowych szkoleń i materiałów promocyjnych dla klientów.
Brak komentarzy :
Prześlij komentarz
Etykiety
AdSense
10
AdWords dla początkujących
21
aktualizacje
41
Analytics
19
aplikacja
2
Aplikacje mobilne
10
Budżet
1
CPE
1
Edytor AdWords
2
Eksperymenty
1
Forum pomocy AdWords
19
Gmail
2
Google +
3
Google Analytics
2
Google dla agencji
30
Google Partners
1
Google Zakupy
2
GSP
1
I/O
1
Inne
86
Internetowa Rewolucja
3
Kampania produktowa
5
kampanie rozszerzone
25
Klinika AdWords
2
Komórki
2
Lightbox
1
Merchant Center
5
Mity AdWords
9
mobile
2
Narzędzia
88
opinie konsumenckie
1
Optymalizacja
128
Optymalizacja dla początkujących
10
Płatności
2
Porady ekspertów
7
Projektowanie witryn
10
Raportowanie i analizy
6
Reklama dynamiczna
1
Reklama mobilna
9
Reklama na portalu YouTube
12
Reklama wideo
3
Reklamy na telefon komórkowy
36
reklamy z listą produktów
9
Remarketing
9
Remarketing dynamiczny
1
rozszerzenia reklam
1
Sieć partnerska
15
Sieć reklamowa
49
Strategie ustalania stawek
2
Szkolenia
10
Szkolenia internetowe
25
Śledzenie konwersji
11
Zaawansowany remarketing
5
Zakupy Google
11
Archiwum
2017
wrz
sie
cze
maj
kwi
mar
lut
sty
2016
gru
lis
wrz
sie
lip
maj
kwi
mar
lut
sty
2015
gru
lis
paź
wrz
sie
lip
cze
maj
kwi
mar
lut
2014
gru
lis
paź
sie
lip
cze
maj
kwi
mar
lut
sty
2013
gru
lis
paź
wrz
sie
lip
cze
maj
kwi
mar
lut
sty
2012
gru
lis
wrz
sie
lip
cze
maj
kwi
mar
lut
sty
2011
gru
lis
paź
wrz
sie
lip
cze
maj
kwi
mar
lut
sty
2010
gru
lis
paź
wrz
sie
lip
cze
maj
kwi
mar
lut
Feed
Przydatne linki
Google Moja Firma
Google Merchant Center
Google Partners
Google Analytics
Google Apps for Work
Think with Google
Potrzebujesz pomocy?
Forum Reklamodawców Google
Centrum Pomocy AdWords
Centrum Pomocy Merchant Center
Centrum Pomocy Analytics
Skontaktuj się z nami
Wyraź opinię na naszych
forach produktowych
.
Brak komentarzy :
Prześlij komentarz