Wszystko o AdWords
Oficjalny polski blog o AdWords
Więcej niż Centrum raportów: Skuteczność reklam
wtorek, 25 stycznia 2011
Ze względu na to, że Centrum raportów w obecnej formie wkrótce zostanie wycofane, w niniejszej serii postów omówimy dostępne raporty i sposoby poszukiwania informacji na karcie Kampanie. Najpierw przyjrzeliśmy się
funkcji filtrowania
, a następnie przedstawiliśmy dokładny
opis raportów wyszukiwań
.
W tej części skupimy się na reklamach i ocenie skuteczności tekstu reklamy. Omówimy także ważne ustawienia, które mogą mieć istotny wpływ na wyniki.
Testowanie, testowanie, testowanie...
Nawet najbardziej dopracowane listy słów kluczowych nie pomogą, jeżeli reklamodawca nie potrafi odpowiednio zaprezentować swojej oferty użytkownikom. 25 znaków nagłówka i dwa wiersze po 35 znaków tekstu reklamy nie zostawiają wiele miejsca na prezentację szczegółowych zalet oferowanych produktów i usług.
Te ograniczenia powinny zachęcić reklamodawców do podkreślenia jednej lub dwóch najważniejszych cech wyróżniających ich produkt na tle oferty konkurencji.
Początkujący reklamodawcy często nie korzystają z możliwości
dodania większej liczby tekstów reklamy do grupy reklam
, tj. do listy słów kluczowych. Jakie wynikają z tego korzyści? Po pierwsze, użytkownik, który wyszukuje to samo wyrażenie kilka razy i po raz kolejny widzi ten sam tekst reklamy, może go całkowicie zignorować. Po drugie, jednych użytkowników bardziej przyciąga obietnica bezpłatnej dostawy, a inni wolą kliknąć tekst lub obraz oferujący 10 lub 20% zniżki na zamawiane produkty.
Podczas analizy zapytań staraliśmy się określić różne wzorce zachowań użytkowników podczas wyszukiwania (hasła, których szukają). W podobny sposób,
wykorzystując różne teksty reklam, możemy znaleźć odmiany tekstu oraz inspirujące słowa kluczowe, które najskuteczniej przyciągają uwagę użytkowników
.
Tworząc grupę reklam, warto utworzyć dwie lub trzy odmiany tej samej reklamy i po testowym okresie 2-3 tygodni lub nawet miesiąca, przeanalizować skuteczność każdej z nich. Następnie możemy wyłączyć teksty o najniższej skuteczności i zastąpić je nowymi tekstami, które w kolejnej fazie testów będą konkurować z wcześniej sprawdzonymi odmianami.
Analiza skuteczności
Wcześniej, w celu sprawdzenia danych dotyczących reklam, przechodziliśmy do Raportu skuteczności reklamy. We wprowadzonym w zeszłym roku interfejsie AdWords mogliśmy sprawdzać istotne dane bez potrzeby przechodzenia do Centrum raportów.
Kliknijcie kampanię lub grupę reklam w lewym panelu nawigacyjnym, a następnie wybierzcie kartę Reklamy ze statystykami za dany okres.
W przeszłości w Centrum raportów można było ująć w raporcie reklamy z wynikami, na których nam zależało: tekstowe, graficzne lub na telefon komórkowy.
Ten rodzaj filtrowania jest dostępny również w nowym interfejsie po kliknięciu przycisku Filtr:
Na co należy zwrócić szczególną uwagę?
Podczas analizy należy zawsze sprawdzać kolumnę o nazwie % wyświetleń. Pokazuje ona procent wyświetleń w czasie, gdy dana reklama była wyświetlana w tej grupie reklam.
Na wyświetlenie reklam podczas wyszukiwania ma wpływ wiele czynników. Po pierwsze, system analizuje powiązania między słowami kluczowymi, tekstem reklamy i stroną docelową (stroną, którą widzi użytkownik po kliknięciu reklamy). Wersje reklamy, w których nie są wykorzystane słowa z listy słów kluczowych, są prawdopodobnie rzadziej wyświetlane ze względu na ich niższą jakość.
Innym istotnym czynnikiem jest aktualne ustawienie tak zwanej Rotacji reklam. Jest to ustawienie na poziomie kampanii określające, że z grupy reklam ma być wyświetlona ta wersja reklamy, która ma najwyższy współczynnik klikalności lub Wynik Jakości (opcja
Optymalizuj
) lub że wszystkie odmiany powinny być wyświetlane mniej więcej taką samą ilość razy (opcja
Rotuj
). Kliknijcie kampanię w panelu nawigacyjnym i wybierzcie kartę Ustawienia. Opcję rotacji reklam można ustawić tutaj, w sekcji Ustawienia zaawansowane.
Warto pamiętać, że wybranie opcji rotacji nie oznacza, że wszystkie reklamy w danej grupie reklam będą wyświetlane tę samą ilość razy w danym okresie. Oznacza to, że każda reklama ma takie same szanse podczas aukcji i że system nie faworyzuje reklam, które wcześniej osiągnęły wyższe współczynniki klikalności.
Po wybraniu opcji rotowania wersja reklamy z gorszym tekstem i niższą skutecznością może osiągnąć słabsze wyniki.
Istnieją różne opinie na temat tego, których ustawień warto używać. Moim zdaniem na początku warto wypróbować opcję rotowania, ponieważ z mojego doświadczenia wynika, że reklamy są wtedy wyświetlane podobną liczbę razy, a prawdopodobieństwo osiągnięcia dobrych wyników w przypadku wszystkich reklam jest podobne, dzięki czemu otrzymane wyniki są porównywalne.
Warto również analizować te dane, które odpowiadają naszym celom, w celu określenia, które wersje reklamy powinny być nadal wyświetlane, a które należy wyłączyć. Często się zdarza, że reklama o wysokim współczynniku klikalności generuje mniej konwersji:
W ramach pracy domowej zajrzyjcie do funkcji filtrowania omówionej w
pierwszej części
tej serii i utwórzcie zapisany filtr pokazujący tylko reklamy, które zostały odrzucone.
Napisane przez Gabor Petlyanszki, Zespół Google AdWords
Brak komentarzy :
Prześlij komentarz
Etykiety
AdSense
10
AdWords dla początkujących
21
aktualizacje
41
Analytics
19
aplikacja
2
Aplikacje mobilne
10
Budżet
1
CPE
1
Edytor AdWords
2
Eksperymenty
1
Forum pomocy AdWords
19
Gmail
2
Google +
3
Google Analytics
2
Google dla agencji
30
Google Partners
1
Google Zakupy
2
GSP
1
I/O
1
Inne
86
Internetowa Rewolucja
3
Kampania produktowa
5
kampanie rozszerzone
25
Klinika AdWords
2
Komórki
2
Lightbox
1
Merchant Center
5
Mity AdWords
9
mobile
2
Narzędzia
88
opinie konsumenckie
1
Optymalizacja
128
Optymalizacja dla początkujących
10
Płatności
2
Porady ekspertów
7
Projektowanie witryn
10
Raportowanie i analizy
6
Reklama dynamiczna
1
Reklama mobilna
9
Reklama na portalu YouTube
12
Reklama wideo
3
Reklamy na telefon komórkowy
36
reklamy z listą produktów
9
Remarketing
9
Remarketing dynamiczny
1
rozszerzenia reklam
1
Sieć partnerska
15
Sieć reklamowa
49
Strategie ustalania stawek
2
Szkolenia
10
Szkolenia internetowe
25
Śledzenie konwersji
11
Zaawansowany remarketing
5
Zakupy Google
11
Archiwum
2017
wrz
sie
cze
maj
kwi
mar
lut
sty
2016
gru
lis
wrz
sie
lip
maj
kwi
mar
lut
sty
2015
gru
lis
paź
wrz
sie
lip
cze
maj
kwi
mar
lut
2014
gru
lis
paź
sie
lip
cze
maj
kwi
mar
lut
sty
2013
gru
lis
paź
wrz
sie
lip
cze
maj
kwi
mar
lut
sty
2012
gru
lis
wrz
sie
lip
cze
maj
kwi
mar
lut
sty
2011
gru
lis
paź
wrz
sie
lip
cze
maj
kwi
mar
lut
sty
2010
gru
lis
paź
wrz
sie
lip
cze
maj
kwi
mar
lut
Feed
Przydatne linki
Google Moja Firma
Google Merchant Center
Google Partners
Google Analytics
Google Apps for Work
Think with Google
Potrzebujesz pomocy?
Forum Reklamodawców Google
Centrum Pomocy AdWords
Centrum Pomocy Merchant Center
Centrum Pomocy Analytics
Skontaktuj się z nami
Wyraź opinię na naszych
forach produktowych
.
Brak komentarzy :
Prześlij komentarz