Wszystko o AdWords
Oficjalny polski blog o AdWords
Zagadka kierowania geograficznego
piątek, 20 maja 2011
Nie jest żadną tajemnicą, że możliwość precyzyjnego wskazania docelowych odbiorców jest jednym z głównych atutów reklamy online, odróżniających ją od tradycyjnych metod reklamowych. Wyświetlając reklamy najbardziej zainteresowanym osobom, maksymalizujemy zwrot z inwestycji i ułatwiamy użytkownikom znajdowanie stosownych informacji. Jednym z podstawowych narzędzi służących do ograniczania kręgu odbiorców jest kierowanie geograficzne. Jeśli korzysta się z niego w prawidłowy sposób, pozwala na precyzyjne wskazywanie grupy użytkowników. Jeśli jednak wprowadzi się w nim niewłaściwie ustawienia, może ono blokować wszystkie potencjalne wyświetlenia – albo jeszcze gorzej, wyświetlać reklamy tylko poza docelowym regionem.
Właśnie dlatego postanowiliśmy przybliżyć nieco logikę, zgodnie z którą działa kierowanie geograficzne, na przykładzie jednego z bardzo typowych zagadnień: konieczności zareklamowania użytkownikom znajdującym się w jednym mieście określonego rodzaju produktów lub usług dostępnych w innym mieście. Celem niniejszego artykułu jest nie tylko zaproponowanie rozwiązania określonego problemu, ale również bardziej szczegółowe przedstawienie praktyki posługiwania się kierowaniem geograficznym. Naszym zadaniem jest
reklamowanie użytkownikom z Warszawy hoteli działających się w Gdańsku
.
1) Najprostszy sposób
Można by sobie pomyśleć: nic prostszego – wystarczy utworzyć słowo kluczowe „hotel w Gdańsku” i kierować kampanię na Warszawę. Nie jest to aż tak łatwe. System wykrywa lokalizację użytkownika nie tylko na podstawie adresu IP, ale również z uwzględnieniem zapytania, a ściślej: to zapytanie jest traktowane priorytetowo. Jak będzie wyglądało to na tym konkretnym przykładzie? Użytkownik z Warszawy wyszukuje hasło „hotele w Gdańsku”, a biorąc pod uwagę zapytanie, system przyjmuje, że jest on zainteresowany reklamami kierowanymi na Gdańsk. Ignoruje w ten sposób lokalizację fizyczną użytkownika, ponieważ zapytanie ma priorytet. Ale przecież nasza kampania jest kierowana na Warszawę, a nie na Gdańsk! W efekcie mamy do czynienia z niedopasowaniem kierowania, powodującym brak wyświetlenia reklamy. Po jej sprawdzeniu za pomocą diagnostyki słów kluczowych otrzymamy następujący komunikat:
Uwaga: w niektórych, rzadkich przypadkach, gdy nazwa miasta nie występuje ani początku, ani na końcu, tylko w środku zapytania, reklama może się mimo wszystko pojawić, np. dla zapytania „hotele w Gdańsku ceny” (ponieważ w tym wypadku nie działa analiza składni zapytań). Jednak nie zadowolimy się takim rozwiązaniem, gdyż i tak tracimy znaczną liczbę wyświetleń oraz potencjalnych klientów.
2) Uczenie się na błędach… i popełnianie dalszych
Pierwszą rzeczą, jaką próbujemy zrobić, jest eliminacja problemu przez dodanie Gdańska do lokalizacji docelowych. Jesteśmy teraz gotowi wyświetlać reklamy zarówno użytkownikom z Warszawy, jak i z Gdańska, jeśli to jedyny sposób. Początkowo wydaje się, że wszystko działa. Sprawdzamy, czy reklamy pojawiają się w Warszawie, i faktycznie można je tam zobaczyć, więc jesteśmy zadowoleni. Ale co dzieje się później?
Użytkownik w Krakowie wpisuje hasło „hotele w Gdańsku” i też widzi naszą reklamę! Jest to spowodowane tym, że system ignoruje jego lokalizację fizyczną, uwzględniając tylko treść zapytania. Okazuje się, że po dodaniu Gdańska do regionów docelowych nasze reklamy są wyświetlane wszystkim użytkownikom z Polski. Dzieje się tak, gdyż system analizuje zapytanie, ustala, że dotyczy ono Gdańska, i wyświetla reklamę niezależnie od lokalizacji fizycznej użytkownika.
Skutki są katastrofalne – nie chcemy wyświetlać reklam wszystkim, więc musimy poszukać innych rozwiązań.
3) Korzystanie z wykluczeń
W tym momencie jest już jasne, że niczego nie uda nam się osiągnąć przez uwzględnianie konkretnych lokalizacji. Ale mamy do dyspozycji jeszcze wykluczenia. Może one okażą się pomocne? Zaletą tej metody jest możliwość wykluczania użytkowników na podstawie ich lokalizacji fizycznej, a nie treści zapytania. Zawdzięczamy to dostępnym na koncie ustawieniom zaawansowanego kierowania geograficznego. Ich użycie wymaga wykonania następujących czynności:
a) W ustawieniach kampanii należy wybrać kierowanie na całą Polskę jako kraj, a następnie klikając opcję „Wyklucz obszary w wybranych lokalizacjach”, wykluczyć wszystkie regiony Polski oprócz Warszawy.
b) Należy się upewnić, że dla ustawień zaawansowanego kierowania geograficznego wybrane są wartości domyślne, odpowiadające przedstawionym poniżej:
I gotowe! Reklamy są wyświetlane tylko użytkownikom z Warszawy!
Uwaga: nasze reklamy mogą być wyświetlane również osobom, które wyszukują w witrynie google.pl, ale ich adres IP nie należy do wykluczonych regionów, tylko np. do Berlina czy Londynu. Jest to niewielkie ryzyko, które trzeba ponieść.
Podsumowanie
Mamy nadzieję, że niniejszy artykuł rzuci nieco światła na logikę, zgodnie z którą działa kierowanie geograficzne, pomoże w rozwiązaniu omówionego tu konkretnego problemu oraz, co najważniejsze, będzie stanowić przewodnik podczas pokonywania innych potencjalnych trudności. Jeśli odkryjemy kolejne sztuczki związane z użyciem kierowania geograficznego, niezwłocznie o tym poinformujemy – dlatego warto śledzić nowe wpisy na naszym blogu!
Napisane przez Aleksiej Pietrow, Zespół AdWords
Brak komentarzy :
Prześlij komentarz
Etykiety
AdSense
10
AdWords dla początkujących
21
aktualizacje
41
Analytics
19
aplikacja
2
Aplikacje mobilne
10
Budżet
1
CPE
1
Edytor AdWords
2
Eksperymenty
1
Forum pomocy AdWords
19
Gmail
2
Google +
3
Google Analytics
2
Google dla agencji
30
Google Partners
1
Google Zakupy
2
GSP
1
I/O
1
Inne
86
Internetowa Rewolucja
3
Kampania produktowa
5
kampanie rozszerzone
25
Klinika AdWords
2
Komórki
2
Lightbox
1
Merchant Center
5
Mity AdWords
9
mobile
2
Narzędzia
88
opinie konsumenckie
1
Optymalizacja
128
Optymalizacja dla początkujących
10
Płatności
2
Porady ekspertów
7
Projektowanie witryn
10
Raportowanie i analizy
6
Reklama dynamiczna
1
Reklama mobilna
9
Reklama na portalu YouTube
12
Reklama wideo
3
Reklamy na telefon komórkowy
36
reklamy z listą produktów
9
Remarketing
9
Remarketing dynamiczny
1
rozszerzenia reklam
1
Sieć partnerska
15
Sieć reklamowa
49
Strategie ustalania stawek
2
Szkolenia
10
Szkolenia internetowe
25
Śledzenie konwersji
11
Zaawansowany remarketing
5
Zakupy Google
11
Archiwum
2017
wrz
sie
cze
maj
kwi
mar
lut
sty
2016
gru
lis
wrz
sie
lip
maj
kwi
mar
lut
sty
2015
gru
lis
paź
wrz
sie
lip
cze
maj
kwi
mar
lut
2014
gru
lis
paź
sie
lip
cze
maj
kwi
mar
lut
sty
2013
gru
lis
paź
wrz
sie
lip
cze
maj
kwi
mar
lut
sty
2012
gru
lis
wrz
sie
lip
cze
maj
kwi
mar
lut
sty
2011
gru
lis
paź
wrz
sie
lip
cze
maj
kwi
mar
lut
sty
2010
gru
lis
paź
wrz
sie
lip
cze
maj
kwi
mar
lut
Feed
Przydatne linki
Google Moja Firma
Google Merchant Center
Google Partners
Google Analytics
Google Apps for Work
Think with Google
Potrzebujesz pomocy?
Forum Reklamodawców Google
Centrum Pomocy AdWords
Centrum Pomocy Merchant Center
Centrum Pomocy Analytics
Skontaktuj się z nami
Wyraź opinię na naszych
forach produktowych
.
Brak komentarzy :
Prześlij komentarz