Wszystko o AdWords
Oficjalny polski blog o AdWords
Optymalizacja dla początkujących cz.4
piątek, 8 lipca 2011
Zbliżamy się do końca krótkiej serii poświęconej wskazówkom dotyczącym optymalizowania konta AdWords. W poprzednich artykułach zostały omówione
struktura konta
, skuteczne reklamy i słowa kluczowe,
kierowanie
, budżet,
miejsca docelowe
oraz określanie stawek. W zamykającym cykl artykule przybliżymy krótko sposób oceny skuteczności kampanii reklamowej za pomocą narzędzi dostarczonych przez Google, w szczególności narzędzia śledzenia konwersji w AdWords oraz usługi Google Analytics. Przedstawimy również kilka porad dotyczących interpretowania raportów na karcie „Wymiary”.
Śledzenie konwersji w AdWords
Patrząc na konto reklamodawcy, czasem trudno jest stwierdzić, które reklamy i słowa kluczowe są najbardziej skuteczne (innymi słowy, które zapewniają reklamodawcy największe korzyści). Wydaje się, że CTR jest taki sam, jak średni koszt kliknięcia. Jednak nie wszystkie słowa kluczowe są tak samo przydatne.
Wyobraźmy sobie sytuację, w której słowo kluczowe A o średnim koszcie kliknięcia 10 gr pozyskuje 10 użytkowników, co powoduje naliczenie kosztów w wysokości 1 PLN. Drugie słowo kluczowe B o średnim koszcie kliknięcia 20 gr pozyskuje 5 użytkowników i kosztuje 1 PLN. Które z nich jest bardziej skuteczne? Większość z was powie, że pierwsze, ale nie zawsze jest to prawda. A jeśli z 10 użytkowników pozyskanych dzięki pierwszemu słowu żaden nie dokonał zakupu, natomiast z 5 użytkowników, którzy przeszli do witryny po kliknięciu drugiego słowa, zakupu dokonało aż 3? Widać wyraźnie, że koszty poniesione na reklamę przy użyciu drugiego słowa są bardziej uzasadnione.
Nigdy się o tym nie dowiemy, jeśli nie mamy zainstalowanego narzędzia śledzenia konwersji lub programu do zbierania danych: narzędzie śledzenie konwersji wyświetla odpowiednie dane dotyczące wszystkich kampanii, reklam i słów kluczowych bezpośrednio na koncie AdWords. Nie będziemy tutaj omawiać szczegółowo konfigurowania śledzenia konwersji (informacje na ten temat znajdują się w tym artykule w Centrum pomocy), ale jak zwykle skupimy się na ogólnych zaleceniach:
● Konwersja nie zawsze oznacza zakup. Konwersja to dowolne działanie podejmowane przez użytkownika w witrynie, po którym możecie przypuszczać, że użytkownik zostanie Waszym klientem. Oznacza ono, że kliknięcie reklamy było dla Was przydatne. Takim działaniem może być na przykład wyświetlenie strony Kontakt, na której możesz umieścić kod śledzenia.
● Nie umieszczaj kodu śledzenia na docelowej stronie Waszej reklamy. W takim przypadku liczba kliknięć reklamy będzie równa liczbie konwersji, a takie statystyki na nic się nie przydadzą.
● Jeśli chcecie śledzić stronę, na której są wypełniane formularze, dodajcie kod śledzenia do strony z potwierdzeniem przesłania formularza.
● W oparciu o wyniki śledzenia konwersji można wstrzymać mniej skuteczne słowa kluczowe lub obniżyć ich stawki. Z drugiej strony słowa kluczowe o wysokiej konwersji mogą być wyświetlane częściej. To samo dotyczy witryn w sieci reklamowej.
● Wbrew obiegowej opinii śledzenie konwersji jest możliwe w przypadku zmiennego kosztu transakcji.
● Z chwilą rozpoczęcia gromadzenia danych o konwersji zastosujcie Ulepszone CPC, aby umożliwić systemowi skoncentrowanie się na kliknięciach, które najczęściej prowadzą do konwersji i sprawiają, że reklamy są bardziej opłacalne. Funkcji tej można używać nawet wtedy, gdy konwersje są importowane z usługi Google Analytics.
Google Analytics
Google Analytics to wszechstronne oprogramowanie freeware służące do gromadzenia różnego typu statystyk w witrynach. Zasługuje ono na oddzielny artykuł, a może nawet książkę. To zadanie byłoby jednak zbyt skomplikowane i dlatego przestawimy tu tylko kilka wskazówek dotyczących korzystania z usługi Google Analytics:
● Jeśli nie macie konta Google Analytics, możecie je utworzyć bezpośrednio z konta AdWords, klikając link „Google Analytics” na karcie „Raportowanie i narzędzia”. To nic nie kosztuje.
● Po skonfigurowaniu celów w usłudze Google Analytics możecie zaimportować je na kartę Konwersje w systemie AdWords (strona „Konwersje”), jeśli oba konta są ze sobą powiązane.
● Jednym z najbardziej przydatnych parametrów służących do określania skuteczności źródeł odesłania jest współczynnik odrzuceń. Dowiedzcie się, jakie witryny przyciągają użytkowników i mają najniższy współczynnik odrzuceń i dodajcie podobne witryny („Samodzielne dodawanie miejsc docelowych”) w kampaniach w sieci reklamowej.
Wymiary
Większość raportów z Centrum raportów zostało przeniesionych na kartę „Wymiary” na karcie „Kampanie”. Ta karta nie jest zawsze widoczna na koncie. Czasami trzeba kliknąć strzałkę po prawej stronie wszystkich kart. Poniżej przedstawiono przykłady działań, które możecie teraz wykonać:
● Wyświetlenie Raportu geograficznego. Jeśli Wasza reklama jest nieskuteczna w niektórych regionach (niski CTR lub wynik skuteczności), wykluczcie je z kierowania geograficznego kampanii.
● Wyświetlenie raportu Pora dnia. W tym miejscu możecie sprawdzić, w jakich godzinach Wasza reklama była najskuteczniejsza, skorzystać z możliwości planowania wyświetleń reklamy, a także zmniejszyć stawkę kosztu kliknięcia w godzinach niższej skuteczności reklamy i podnieść stawkę, gdy reklama jest skuteczna.
● Wyświetlenie Raportu demograficznego i wykorzystanie go do opracowania dla kampanii strategii marketingowej skierowanej do określonej grupy demograficznej.
Na tym kończymy naszą serię poświęconą podstawowej optymalizacji konta. Możecie teraz utworzyć konto i śledzić jego skuteczność. Możecie także dalej pracować nad tworzeniem i rozbudowywaniem swoich reklam w ramach tego konta, wykonując bardziej złożone zadania, które mamy zamiar opisać w przyszłości.
Napisane przez Aleksei Petrov, AdWords Account Associate
Brak komentarzy :
Prześlij komentarz
Etykiety
AdSense
10
AdWords dla początkujących
21
aktualizacje
41
Analytics
19
aplikacja
2
Aplikacje mobilne
10
Budżet
1
CPE
1
Edytor AdWords
2
Eksperymenty
1
Forum pomocy AdWords
19
Gmail
2
Google +
3
Google Analytics
2
Google dla agencji
30
Google Partners
1
Google Zakupy
2
GSP
1
I/O
1
Inne
86
Internetowa Rewolucja
3
Kampania produktowa
5
kampanie rozszerzone
25
Klinika AdWords
2
Komórki
2
Lightbox
1
Merchant Center
5
Mity AdWords
9
mobile
2
Narzędzia
88
opinie konsumenckie
1
Optymalizacja
128
Optymalizacja dla początkujących
10
Płatności
2
Porady ekspertów
7
Projektowanie witryn
10
Raportowanie i analizy
6
Reklama dynamiczna
1
Reklama mobilna
9
Reklama na portalu YouTube
12
Reklama wideo
3
Reklamy na telefon komórkowy
36
reklamy z listą produktów
9
Remarketing
9
Remarketing dynamiczny
1
rozszerzenia reklam
1
Sieć partnerska
15
Sieć reklamowa
49
Strategie ustalania stawek
2
Szkolenia
10
Szkolenia internetowe
25
Śledzenie konwersji
11
Zaawansowany remarketing
5
Zakupy Google
11
Archiwum
2017
wrz
sie
cze
maj
kwi
mar
lut
sty
2016
gru
lis
wrz
sie
lip
maj
kwi
mar
lut
sty
2015
gru
lis
paź
wrz
sie
lip
cze
maj
kwi
mar
lut
2014
gru
lis
paź
sie
lip
cze
maj
kwi
mar
lut
sty
2013
gru
lis
paź
wrz
sie
lip
cze
maj
kwi
mar
lut
sty
2012
gru
lis
wrz
sie
lip
cze
maj
kwi
mar
lut
sty
2011
gru
lis
paź
wrz
sie
lip
cze
maj
kwi
mar
lut
sty
2010
gru
lis
paź
wrz
sie
lip
cze
maj
kwi
mar
lut
Feed
Przydatne linki
Google Moja Firma
Google Merchant Center
Google Partners
Google Analytics
Google Apps for Work
Think with Google
Potrzebujesz pomocy?
Forum Reklamodawców Google
Centrum Pomocy AdWords
Centrum Pomocy Merchant Center
Centrum Pomocy Analytics
Skontaktuj się z nami
Wyraź opinię na naszych
forach produktowych
.
Brak komentarzy :
Prześlij komentarz