Wszystko o AdWords
Oficjalny polski blog o AdWords
Optymalizacja dla początkujących cz.3
środa, 6 lipca 2011
W niniejszym artykule omówimy dalsze wskazówki dotyczące początkowej konfiguracji i podstawowej optymalizacji konta. W poprzednich artykułach opisaliśmy
tworzenie konta
o efektywnej strukturze, reklamach i słowach kluczowych, a także
dostosowywanie ustawień
kierowania i budżetu kampanii. W tej części przedstawimy dwa kolejne podstawowe ustawienia:
stawki kosztu kliknięcia oraz miejsce docelowe reklamy
, jak również przykłady ich zastosowań.
Stawki kosztu kliknięcia
W większości przypadków w systemie AdWords reklamodawcy płacą za reklamę dopiero po kliknięciu jej przez użytkownika. Typ stawki można wybrać w sekcji „Ustawienia kampanii”, a ustawianie stawek może być
automatyczne
(system zmienia wysokość stawki w celu uzyskania najwyższej liczby wyświetleń w ramach budżetu) lub
samodzielne
(reklamodawca sam ustawia wysokość stawki). Podczas optymalizacji procesu określania stawek należy pamiętać o następujących ważnych kwestiach:
● Automatyczne ustawianie stawek sprawdza się idealnie, jeśli nie chcecie spędzać zbyt dużo czasu na ulepszaniu kampanii. Jednakże wtedy należy ustawić górny limit kosztu kliknięcia, żeby uniknąć niemiłych niespodzianek.
● Niektóre funkcje (np. planowane wyświetlenia reklam) nie działają z automatycznym określaniem stawek.
● Jeśli bardziej interesują Was wyświetlenia reklamy niż odesłania do witryny, w przypadku kampanii prowadzonych w sieci reklamowej Google możecie wybrać opcję płatności za 1000 wyświetleń.
● Jeśli korzystacie ze śledzenia konwersji, warto wypróbować optymalizator kosztu konwersji lub
Optymalizator konwersji
. Pamiętajcie, że optymalizator kosztu konwersji można włączyć nawet wtedy, gdy ustawione jest automatyczne określanie stawek. Dzięki danym dotyczącym konwersji narzędzie to umożliwia systemowi zarządzanie stawkami kosztu kliknięcia w zakresie wynoszącym 30%, co często pozwala zmniejszyć koszt konwersji.
● Pamiętajcie o śledzeniu
średniej pozycji reklamy
dla każdego słowa kluczowego. Dla niektórych słów pozycja jest zbyt niska, ale czy dane kluczowe słowo jest dla Was ważne? Indywidualną stawkę kosztu kliknięcia dla danego słowa kluczowego można zawsze zwiększyć, co spowoduje poprawę pozycji reklamy.
● Jeśli konkretne słowo kluczowe jest bardziej skuteczne niż inne słowa (wysoki CTR, współczynnik konwersji), warto podnieść stawkę kosztu kliknięcia dla tego słowa, aby zyskać nowych użytkowników. W przypadku mniej skutecznych słów można obniżyć wysokość stawki lub wstrzymać dane słowa.
● Powyższa porada dotyczy nie tylko słów kluczowych, ale także miejsc docelowych. Jeśli wyświetlenia w konkretnej witrynie są bardziej skuteczne, dodajcie ją samodzielnie jako miejsce docelowe.
● Mimo że zawsze płacicie tylko tyle, ile potrzeba do wyprzedzenia konkurencji (zazwyczaj mniej niż ustawiony maksymalny koszt kliknięcia), nie ustawiajcie bardzo wysokiego kosztu kliknięcia, jeśli nie możecie sobie na niego pozwolić. Konkurencja jest często nieprzewidywalna i mogą wystąpić sytuacje, w których koszt rzeczywisty będzie równy maksymalnemu, a Wasz budżet wyczerpie się bardzo szybko.
● Jeśli określone słowo kluczowe uzyskuje bardzo mało wyświetleń, być może ma za niską stawkę kosztu kliknięcia. System często zgłasza, że stawka kosztu kliknięcia jest niższa niż szacowany koszt wyświetlenia na pierwszej stronie dla określonego słowa kluczowego. Ta informacje będzie wyświetlana na karcie „Słowa kluczowe”.
Miejsca docelowe
Miejsce docelowe w tym kontekście oznacza różne platformy, na których można umieścić reklamy za pomocą systemu AdWords. Szczegółowe informacje na temat miejsc docelowych znajdują się w
Centrum pomocy
, jednak jak zwykle omówimy tutaj niektóre używane przez nas metody, które mogą Wam się przydać:
● Wyświetlając reklamy tylko w sieci wyszukiwania Google, tracicie potencjalnych klientów, którzy nie używają wyszukiwarek lub używają wyszukiwarek innych niż Google. Decydując się na wyświetlanie reklam w sieciach wyszukiwania i reklamowych, możecie dotrzeć do większej grupy odbiorców (np. użytkowników YouTube.com).
● Zawsze należy tworzyć osobne kampanie dla sieci reklamowej i sieci wyszukiwania. Przemawia za tym kilka przyczyn. Po pierwsze w przypadku kampanii w sieci wyszukiwania należy utworzyć listę słów kluczowych, próbując możliwie najdokładniej określić wyszukiwane hasła wybierane przez użytkowników. W przypadku sieci reklamowej lista słów kluczowych jest oceniana przez system w połączeniu z określeniem tematyki danej witryny. Reklamy w sieci reklamowej są zazwyczaj bardziej ogólne niż reklamy w sieci wyszukiwania. Ponadto łatwiej jest uzyskać dostęp do danych o skuteczności reklam, jeśli dla sieci wyszukiwania i reklamowych są utworzone osobne kampanie, ponieważ można szybko wyświetlić wszystkie parametry (CTR, konwersje itd.) i łatwiej je porównać.
● Jeśli możecie poświęcić trochę więcej czasu na ulepszenie kampanii lub chcecie mieć pewność, że reklamy są wyświetlane tylko w trafnych witrynach, lepiej jest wprowadzić miejsca docelowe samodzielnie. W wyborze odpowiednich witryn przydatne jest
Narzędzie rozmieszczania reklam
(karta „Raportowanie i narzędzia”).
● Jeśli miejsca docelowe są wybierane automatycznie, pamiętajcie o regularnym sprawdzaniu witryn, w których reklamy są wyświetlane (karta „Sieci” na poziomie kampanii) i wykluczajcie witryny z nietrafną treścią lub witryny o niskim CTR.
● Dużo niższy CTR w sieci reklamowej w porównaniu do sieci wyszukiwania nie jest powodem do niepokoju. Jest to zjawisko zupełnie normalne. Ponadto CTR w sieci reklamowej nie wpływa na wyniki skuteczności w sieci wyszukiwania i odwrotnie.
● Jeśli samodzielnie wybieracie miejsca docelowe i jednocześnie dodajecie słowa kluczowe, Twoje reklamy będą wyświetlane tylko w witrynach i na stronach związanych z tymi słowami kluczowymi. Jeśli chcecie, aby Wasze reklamy były wyświetlane na wszystkich stronach wybranych witryn, usuńcie wszystkie słowa kluczowe ze swojej kampanii.
Omówiliśmy już podstawowe ustawienia kampanii. Informacje zawarte w tych trzech artykułach przydadzą się podczas tworzenia konta o skutecznej strukturze. W następnym artykule przedstawimy najlepsze i najprostsze sposoby śledzenia skuteczności reklam w kampanii.
Napisane przez Aleksei Petrov, AdWords Account Associate
Brak komentarzy :
Prześlij komentarz
Etykiety
AdSense
10
AdWords dla początkujących
21
aktualizacje
41
Analytics
19
aplikacja
2
Aplikacje mobilne
10
Budżet
1
CPE
1
Edytor AdWords
2
Eksperymenty
1
Forum pomocy AdWords
19
Gmail
2
Google +
3
Google Analytics
2
Google dla agencji
30
Google Partners
1
Google Zakupy
2
GSP
1
I/O
1
Inne
86
Internetowa Rewolucja
3
Kampania produktowa
5
kampanie rozszerzone
25
Klinika AdWords
2
Komórki
2
Lightbox
1
Merchant Center
5
Mity AdWords
9
mobile
2
Narzędzia
88
opinie konsumenckie
1
Optymalizacja
128
Optymalizacja dla początkujących
10
Płatności
2
Porady ekspertów
7
Projektowanie witryn
10
Raportowanie i analizy
6
Reklama dynamiczna
1
Reklama mobilna
9
Reklama na portalu YouTube
12
Reklama wideo
3
Reklamy na telefon komórkowy
36
reklamy z listą produktów
9
Remarketing
9
Remarketing dynamiczny
1
rozszerzenia reklam
1
Sieć partnerska
15
Sieć reklamowa
49
Strategie ustalania stawek
2
Szkolenia
10
Szkolenia internetowe
25
Śledzenie konwersji
11
Zaawansowany remarketing
5
Zakupy Google
11
Archiwum
2017
wrz
sie
cze
maj
kwi
mar
lut
sty
2016
gru
lis
wrz
sie
lip
maj
kwi
mar
lut
sty
2015
gru
lis
paź
wrz
sie
lip
cze
maj
kwi
mar
lut
2014
gru
lis
paź
sie
lip
cze
maj
kwi
mar
lut
sty
2013
gru
lis
paź
wrz
sie
lip
cze
maj
kwi
mar
lut
sty
2012
gru
lis
wrz
sie
lip
cze
maj
kwi
mar
lut
sty
2011
gru
lis
paź
wrz
sie
lip
cze
maj
kwi
mar
lut
sty
2010
gru
lis
paź
wrz
sie
lip
cze
maj
kwi
mar
lut
Feed
Przydatne linki
Google Moja Firma
Google Merchant Center
Google Partners
Google Analytics
Google Apps for Work
Think with Google
Potrzebujesz pomocy?
Forum Reklamodawców Google
Centrum Pomocy AdWords
Centrum Pomocy Merchant Center
Centrum Pomocy Analytics
Skontaktuj się z nami
Wyraź opinię na naszych
forach produktowych
.
Brak komentarzy :
Prześlij komentarz