Wszystko o AdWords
Oficjalny polski blog o AdWords
Promowanie aplikacji mobilnych w wyszukiwarce
wtorek, 29 września 2015
W
poprzedniej części
tej serii opisałem możliwości, jakie Google AdWords daje reklamodawcom chcącym wypromować swoją aplikację mobilną i pozyskać nowych użytkowników. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się bliżej kampaniom typu “Instalacje aplikacji mobilnej” w wyszukiwarce Google i Google Play, które pozwolą Ci pokazać aplikację mobilną użytkownikom, którzy już szukają czegoś, co masz w swojej ofercie.
Reklamy aplikacji mobilnych w wyszukiwarce to świetny sposób, aby pokazać swoją aplikację na słowa kluczowe związane z jej zawartością lub określające jej funkcje. Jeżeli Twoja aplikacja ułatwia zamawianie jedzenia online, możesz wyświetlić jej reklamę użytkownikom szukającym pizzy we Wrocławiu, a jeśli jej głównym zadaniem jest mierzenie aktywności podczas biegania, nic nie stoi na przeszkodzie, by reklama została wyświetlona na hasło “trening biegowy”. Warto pamiętać, że w badaniu przeprowadzonym w maju 2015 roku, połowa użytkowników przyznała, iż reklama wyświetlona w wyszukiwarce skłoniła ich do pobrania i wypróbowania aplikacji
1
.
Przed utworzeniem kampanii promującej instalacje aplikacji mobilnej warto połączyć konto AdWords z kontem programisty Google Play. Gdy połączenie z kontem programisty Google Play zostanie zatwierdzone, uzyskasz dostęp do automatycznie generowanych list remarketingowych dla aplikacji opublikowanych przez konto programisty Play. Te automatyczne listy możesz później wykorzystać do utworzenia kampanii budującej zaangażowanie osób już korzystających z Twojej aplikacji.
Aby utworzyć kampanię typu “Instalacje aplikacji mobilnej” w wyszukiwarce, w formularzu nowej kampanii należy wybrać opcję “Tylko sieć wyszukiwania” i zaznaczyć podtyp “Instalacje aplikacji mobilnej”. Kolejny krok to wybór platformy mobilnej, na jakiej dostępna jest Twoja aplikacja oraz oczywiście samej aplikacji, którą będziesz promować. W jednej kampanii możesz wybrać tylko jeden z dwóch dostępnych systemów operacyjnych, dlatego jeśli Twoja aplikacja jest dostępna zarówno na iOS, jak i Androidzie, musisz utworzyć dwie odrębne kampanie. Na szczęście nie musisz określać wersji systemu operacyjnego, ponieważ reklama wyświetli się tylko na kompatybilnych urządzeniach, na których nie ma jeszcze Twojej aplikacji.
W kampanii typu “Instalacje aplikacji mobilnej” dla platformy Android zalecaną strategią ustalania stawek jest “Docelowa wartość CPA”, ponieważ system jest w stanie automatycznie śledzić instalacje aplikacji jako konwersje. Dzięki temu już od samego początku możesz określić, jaki jest Twój optymalny koszt pozyskania użytkownika, a AdWords zadba o to, by jak najlepiej spełnić Twoje oczekiwania. W przypadku aplikacji na iOS możesz skorzystać z naszego
SDK dla śledzenia konwersji
, by po zgromadzeniu odpowiedniej liczby instalacji użyć optymalizatora konwersji.
Podczas dodawania słów kluczowych Twoją uwagę może zwrócić inny wygląd panelu sugerowanych słów kluczowych. W tego rodzaju kampanii sugerujemy nie tylko frazy wpisywane przez użytkowników w Google, ale także w wyszukiwarce Google Play, aby jak najlepiej dostosować słowa kluczowe do typowych haseł wpisywanych przez użytkowników aktywnie szukających aplikacji. Zalecamy więc stosowanie sugerowanych słów, ponieważ doprowadzały one już wcześniej do odkrycia Twojej lub podobnej aplikacji w Google Play. Innym miejscem, gdzie możesz szukać inspiracji, są komentarze, jakie użytkownicy pozostawili na temat Twojej aplikacji lub nawet Twój własny opis aplikacji. W początkowym okresie trwania kampanii warto stosować słowa kluczowe w dopasowaniu przybliżonym lub z modyfikatorem dopasowania przybliżonego, aby nie ograniczać ruchu i uzyskać dane na temat najczęściej wyszukiwanych haseł, doprowadzających do konwersji. Po kilku tygodniach będziesz mógł rozpocząć optymalizację swojej listy słów kluczowych w oparciu o zebrane informacje.
Same reklamy promujące instalacje aplikacji mobilnej wyglądają nieco inaczej, niż zwykłe reklamy tekstowe. Ze sklepu Play lub App Store automatycznie pobieramy ikonę aplikacji, jej nazwę i ocenę. Warto pamiętać, że pomimo iż w formularzu tworzenia reklamy nagłówek jest edytowalny, sama reklama w wyszukiwarce będzie wyświetlała tylko nazwę aplikacji. Mimo to zalecamy wypełnić to pole właśnie nazwą aplikacji, aby uniknąć odrzucenia z powodu naruszenia zasad (nie wpisuj np. “Nie dotyczy” lub “(blank)”). Ocena aplikacji będzie wyświetlana tylko wtedy, gdy Twoja aplikacja uzyska minimum 30 opinii, a średnia wyniesie powyżej 3,5 gwiazdki. Do Twojej dyspozycji pozostawiamy dwie linijki opisu, przy czym w wynikach wyszukiwania w Google Play wyświetlana będzie tylko pierwsza linia tekstu. Oprócz tych wszystkich elementów w reklamie będzie wyświetlany również przycisk “Zainstaluj”. Dotknięcie któregokolwiek z interaktywnych segmentów reklamy (nagłówka, ikony lub przycisku) doprowadzi użytkownika bezpośrednio do odpowiedniego sklepu z aplikacjami.
W reklamach mających na celu pozyskanie użytkowników aplikacji nie pozwalamy na używanie zewnętrznych linków śledzących, pośredniczących między wynikami wyszukiwania, a sklepem z aplikacjami. Zastosowanie tego rodzaju linku powoduje zaburzenie płynności interakcji użytkownika z reklamą, ponieważ zamiast doprowadzić go bezpośrednio do strony aplikacji w Google Play lub App Store, wyświetla najpierw pustą stronę w przeglądarce mobilnej. Jeżeli korzystasz z zewnętrznego systemu do śledzenia skuteczności swoich kampanii, możesz do wygenerowanego automatycznie końcowego URL-a dopisać parametry ValueTrack, które przekażą odpowiednie dane na temat treści reklamy, słowa kluczowego czy identyfikatora kampanii.
Kampanie typu “Instalacje aplikacji mobilnej” są kompatybilne z listami remarketingowymi na sieć wyszukiwania. Od niedawna reklamy zachęcające do zainstalowania aplikacji można w remarketingu wyświetlać nawet użytkownikom witryny w wersji mobilnej. Jeżeli więc Twoja aplikacja istnieje od niedawna i chcesz ją pokazać osobom odwiedzającym wcześniej Twoją stronę internetową, wystarczy, że utworzysz grupę reklam kierowaną na odpowiednią listę remarketingową zebraną poprzez tag umieszczony w kodzie witryny. Pamiętaj jednak, że ustawienie kierowania na listę remarketingową sprawi, że reklamy z tej grupy reklam nie będą pojawiać się w wynikach wyszukiwania Google Play.
Dodatkowym sposobem na pozyskanie użytkowników aplikacji mobilnej poprzez reklamy w wyszukiwarce Google jest zastosowanie rozszerzenia aplikacji w Twoich istniejących reklamach na sieć wyszukiwania. Rozszerzenia aplikacji to świetne rozwiązanie, jeśli chcesz skierować użytkowników na swoją mobilną stronę internetową i jednocześnie dać im możliwość zainstalowania aplikacji. Rozszerzenia aplikacji promują Twoją aplikację na komórki lub tablety, wyświetlając pod reklamą link do aplikacji. Kliknięcie w rozszerzenie prowadzi do opisu Twojej aplikacji w sklepie z aplikacjami (Google Play lub Apple App Store). Możesz je skonfigurować w zakładce Rozszerzenia reklam na poziomie kampanii lub grupy reklam. Szczegółową instrukcję znajdziesz w naszym
centrum pomocy
.
Jeśli chcesz pozyskać nowych użytkowników swojej aplikacji mobilnej, kampanie w sieci wyszukiwania Google stanowią doskonały sposób, aby dotrzeć do osób szukających konkretnej usługi lub rozwiązania. Dzięki naszym inteligentnym systemom kierowania, nie musisz obawiać się, że wyświetlisz swoją reklamę osobom, które już korzystają z Twojej aplikacji lub posiadają urządzenie, na którym aplikacja nie funkcjonuje prawidłowo. Automatyczne śledzenie pobrań aplikacji jako konwersji sprawia natomiast, że śledzenie zwrotu z inwestycji i dalsza optymalizacja kampanii pod tym kątem nigdy nie była prostsza.
Autor: Filip Stachowiak, Zespół Google AdWords
_____________________________________________________________________________________
1
Think with Google -
Mobile App Marketing Insights: How Consumers Really Find and Use Your Apps
Brak komentarzy :
Prześlij komentarz
Etykiety
AdSense
10
AdWords dla początkujących
21
aktualizacje
41
Analytics
19
aplikacja
2
Aplikacje mobilne
10
Budżet
1
CPE
1
Edytor AdWords
2
Eksperymenty
1
Forum pomocy AdWords
19
Gmail
2
Google +
3
Google Analytics
2
Google dla agencji
30
Google Partners
1
Google Zakupy
2
GSP
1
I/O
1
Inne
86
Internetowa Rewolucja
3
Kampania produktowa
5
kampanie rozszerzone
25
Klinika AdWords
2
Komórki
2
Lightbox
1
Merchant Center
5
Mity AdWords
9
mobile
2
Narzędzia
88
opinie konsumenckie
1
Optymalizacja
128
Optymalizacja dla początkujących
10
Płatności
2
Porady ekspertów
7
Projektowanie witryn
10
Raportowanie i analizy
6
Reklama dynamiczna
1
Reklama mobilna
9
Reklama na portalu YouTube
12
Reklama wideo
3
Reklamy na telefon komórkowy
36
reklamy z listą produktów
9
Remarketing
9
Remarketing dynamiczny
1
rozszerzenia reklam
1
Sieć partnerska
15
Sieć reklamowa
49
Strategie ustalania stawek
2
Szkolenia
10
Szkolenia internetowe
25
Śledzenie konwersji
11
Zaawansowany remarketing
5
Zakupy Google
11
Archiwum
2017
wrz
sie
cze
maj
kwi
mar
lut
sty
2016
gru
lis
wrz
sie
lip
maj
kwi
mar
lut
sty
2015
gru
lis
paź
wrz
sie
lip
cze
maj
kwi
mar
lut
2014
gru
lis
paź
sie
lip
cze
maj
kwi
mar
lut
sty
2013
gru
lis
paź
wrz
sie
lip
cze
maj
kwi
mar
lut
sty
2012
gru
lis
wrz
sie
lip
cze
maj
kwi
mar
lut
sty
2011
gru
lis
paź
wrz
sie
lip
cze
maj
kwi
mar
lut
sty
2010
gru
lis
paź
wrz
sie
lip
cze
maj
kwi
mar
lut
Feed
Przydatne linki
Google Moja Firma
Google Merchant Center
Google Partners
Google Analytics
Google Apps for Work
Think with Google
Potrzebujesz pomocy?
Forum Reklamodawców Google
Centrum Pomocy AdWords
Centrum Pomocy Merchant Center
Centrum Pomocy Analytics
Skontaktuj się z nami
Wyraź opinię na naszych
forach produktowych
.
Brak komentarzy :
Prześlij komentarz