W tym cyklu przyjrzymy się bardziej zaawansowanym opcjom związanym z różnymi typami remarketingu. Aby wykorzystać wiedzę tutaj opisaną musisz znać już podstawy tego zagadnienia. Jeśli jest to dla Ciebie nowy temat, zacznij od tego źródła, a następnie wróć po więcej informacji.
Na potrzeby tego artykułu będę podawał przykłady związane z internetowym sklepem z obuwiem, ale oczywiście tę wiedzę można przenieść na dowolną stronę internetową.
Tworzenie większej ilości warunków i zestawów w liście odbiorców w AdWords
Gdy rozpoczynamy przygodę z remarketingiem w AdWords tworzymy podstawowe listy, takie jak “Wszyscy użytkownicy”, czy czasem “Użytkownicy strony X” (np. Kontakt). Możemy jednak tworzyć bardziej zaawansowane zestawy warunków w takich grupach odbiorców.
1. Użytkownicy, którzy odwiedzili jedną z kilku wybranych podstron, np. www.mojsklep.pl/obuwie-meskie/do-biegania lub www.mojsklep.pl/obuwie-meskie/do-squasha, bo chcemy zrobić kampanię dla osób aktywnych.
W takim przypadku tworzymy nową listę (Udostępniane zasoby> Odbiorcy> +Lista remarketingowa) w następujący sposób:
- Kogo dodać do listy: Użytkownicy strony,
- Klikamy “Pokaż opcje zaawansowane” (w tej części artykułu to będzie nasz ulubiony link),
- W pierwszym warunku wybieramy “URL”, “Zawiera”, a następnie wpisujemy “/obuwie-meskie/do-biegania”,
- Klikamy “+ Nowy Warunek”,
- W drugim warunku wybieramy “URL”, “Zawiera” i wpisujemy “/obuwie-meskie/do-squasha”,
- Zapisujemy listę.
Konfiguracja powinna wyglądać tak:
Teraz kilka słów o samych warunkach. Zwróćcie uwagę, że oba warunki i przycisk "+Nowy Warunek" są objęte dużym nawiasem. Nawias ten oznacza, że wszystko, co w nim się znajduje będzie traktowane będzie jako warunek logiczny “LUB”, tzn. do listy zostanie dodana osoba odwiedzające stronę, której URL pasuje do przynajmniej jednego z warunków, które wpisaliśmy w nawiasie. Jeśli struktura naszej strony pozwoliłaby na spełnienie obu warunków (np. jako warunek 1 wpisalibyśmy “/do-biegania/”, a w warunku 2 “/skorzane/”), to zostałyby dodane tam osoby, które odwiedziły przykładowo jedną z poniższych podstron:
/obuwie-meskie/do-biegania
/obuwie-meskie/skorzane/
/obuwie-meskie/do-biegania/skorzane
2. Użytkownicy, którzy w danym momencie odwiedzili konkretną sekcję witryny, ale nie jakąś konkretną jej podsekcję. Przykładowo osoby, które oglądały buty do squasha, ale nie z sekcji wyprzedaż, bo na tą sekcję chcemy mieć oddzielną listę. Załóżmy, że mamy wtedy dwa adresy, które nas interesują: www.mojsklep.pl/do-squasha oraz www.mojsklep.pl/do-squasha/wyprzedaz. Aby skonfigurować odpowiednią listę otwieramy tworzenie nowej i wybieramy:
- Kogo dodać do listy: Użytkownicy strony,
- Klikamy: “Pokaż opcje zaawansowane”,
- W pierwszym warunku wybieramy: “URL”, “Zawiera”, a następnie wpisujemy “/do-squasha”.
- Klikamy “+ Nowy zestaw” (uwaga, nie “+ Nowy warunek”!),
- Wybieramy “URL”, “Nie zawiera”, a następnie wpisujemy “/wyprzedaz”.
Konfiguracja powinna wyglądać następująco:
Jaka jest różnica między nowym warunkiem, a nowym zestawem? Jak wspominałem wcześniej nowy warunek pojawia się w tym samym nawiasie, co znaczy, że wystarczy, że jeden z nich będzie spełniony i już osoba zostanie dodana do listy. Nowy zestaw z kolei tworzy nowy “nawias”, a między nawiasami jest zależność “ORAZ”. Oznacza to, że musi zajść przynajmniej jeden warunek w jednym nawiasie i przynajmniej jeden warunek w drugim nawiasie. Powyższa konfiguracja sprawi zatem, że do listy zostaną dodane osoby będące na stronie “/obuwie-meskie/do-squasha/”, “obuwie-damskie/do-squasha”, ale nie zostaną dodane osoby, które odwiedziły stronę /obuwie-meskie/do-squasha/wyprzedaz”.
Następstwo czasowe w listach remarketingowych
Tutaj pojawia się bardzo ważna uwaga: listy remarketingowe skonfigurowane w ten sposób (przy pomocy warunków i zestawów) patrzą na jeden konkretny adres URL w konkretnym momencie, a nie całkowity ruch użytkownika. Oznacza to, że użytkownik, który odwiedził tylko jedną stronę: “obuwie-meskie/do-squasha/wyprzedaz” nie zostanie dodany do listy. Z kolei użytkownik, który wejdzie na “/obuwie-meskie/do-squasha/” zostanie dodany do listy w tym momencie (bo był na stronie, która zawierała “/do-squasha” i nie zawierała “wyprzedaz”) i wchodząc później na stronę “/obuwie-meskie/do-squasha/wyprzedaz” nie zostanie z niej usunięty. Warto o tym pamiętać. Dlatego też opcja ta bardziej przydaje się w przypadku, gdy każdy adres URL, który chcemy monitorować zawiera już wszystkie dane, na których będziemy się opierać. Przykładowo przy każdym adresie mamy “/obuwie-meskie/wyprzedaz-nie” albo “obuwie-meskie/wyprzedaz-tak” i wtedy śmiało możemy wykluczyć wejścia na strony, które w adresie URL miały “wyprzedaz-tak”.
Żeby inaczej to zobrazować spójrzmy na taką przykładową konfigurację:
Do listy zostaną dodani użytkownicy wchodzący na stronę z adresem zawierającym:
- AAA, np. www.mojsklep.pl/AAA czy www.mojsklep.pl/kategoria/AAAEEE/
- BBB, np. www.mojsklep.pl/BBB czy www.mojsklep.pl/promocje/BBB-tanio/
- AAA oraz BBB, np. www.mojsklep.pl/AAABBB czy www.mojsklep.pl/kategoria-AAA/BBB
Użytkownicy, którzy zostali dodani do listy w momencie, gdy weszli na jedną z powyższych stron, np. www.mojsklep.pl/AAA, mogą odwiedzić stronę zawierającą CCC, np. www.mojsklep.pl/CCC - nie spowoduje to usunięcia ich z listy.
Wynika to z tego, o czym pisałem wcześniej - system bierze pod uwagę to, co się dzieje w danej chwili. Użytkownik wchodzi na stronę i system sprawdza wszystkie warunki. Jeśli przynajmniej jeden warunek w każdym nawiasie będzie spełniony na danym adresie URL, to użytkownik zostanie dodany do listy. W związku z tym do listy nie zostanie dodany użytkownik, który wszedł tylko na następujące strony:
- www.mojsklep.pl/AAA/CCC - bo co prawda zawiera AAA (czyli spełniony jest warunek z pierwszego nawiasu), ale zawiera również CCC (czyli nie jest spełniony warunek z drugiego nawiasu),
- www.mojsklep.pl/AAA-BBB/kategoriaCCC - bo spełnia oba warunki z pierwszego nawiasu, ale nie jest spełniony warunek z drugiego nawiasu.
3. Użytkownicy, którzy odwiedzili stronę w określonym przedziale czasowym.
Jest to bardzo interesująca opcja, o której napiszę też w kolejnej sekcji. W tym przypadku, możemy wybrać z jakiego okresu mieli to być użytkownicy - przed konkretną datą, po określonym dniu czy pomiędzy jakimiś datami. Opcja ta może się przydać jeśli macie coś do zakomunikowania dla określonej grupy odbiorców, np. przesłanie osób, które były na /dziekujemy-za-zakup.html ponad ponad 30 dni temu do strony z kuponem rabatowym, żeby zachęcić je do kolejnych zakupów. Aby skonfigurować taką listę wybieramy:
- Kogo dodać do listy: Użytkownicy, którzy odwiedzili stronę w określonym przedziale czasu,
- Dodajemy odpowiednie warunki (i ewentualnie kolejne zestawy),
- Wybieramy odpowiednie ustawienie czasu,
- Zapisujemy listę.
Konfiguracja przykładu podanego powyżej wygląda następująco:
Ograniczeniem tego rozwiązania jest fakt, że musimy wpisać konkretne daty, a co za tym idzie wpisując datę sprzed miesiąca lista ta nie będzie nam rosnąć z każdym kolejnym dniem. Jest na to jednak rozwiązanie w postaci odpowiednio skonfigurowanej kombinacji niestandardowej, o której napiszę w kolejnej sekcji.
Autor: Maciej Mormon, Zespół Google AdWords
Brak komentarzy :
Prześlij komentarz